اسپلیتر نوری چیست ؟

اسپلیتر های نوری تجهیزاتی هستند که در شبکه های PON برای تقسیم توان ورودی (downstream) به شاخه های متعدد و ترکیب سیگنال دریافتی (upstream) مورد استفاده قرار می گیرند. اسپلیتر به هیچ منبع انرژی برای انجام عملیات خود نیاز ندارد به همین دلیل در گروه اجزاء پسیو (passive) شبکه قرار می گیرد .

با توجه به اینکه اسپلیتر توان نوری در حال انتقال را به چند شاخه تقسیم می کند پس واضح است که باعث به وجود آمدن افت در شبکه می گردد. این مقدار افت که به عنوان ” افت اسپلیتر یا splitter loss ” شناخته می شود  رابطه مستقیم با تعداد شاخه های آن و نسبت تقسیم (splitting ratio) دارد. در جدول زیر مقدار این افت بر اساس نسبت تبدیل مشاهده می شود :

تعداد خروجی اسپلیترمقدار افت به دسیبل (dB)
23
46
89
1612
3215
6418
12821

مقدار افت نمایش داده شده در جدول بالا شامل افت ناشی از کانکتور و سایر افت های اضافی نمی شود . اعداد جدول فوق به ترتیب زیر محاسبه می شوند :

در یک اسپلیتر ۲×۱ (یک به دو ) سیگنال ورودی به دو شاخه خروجی تقسیم می شود و این به معنی به وجود آمدن ۳ دسیبل افت و نصف شدن توان سیگنال است . برای ساختن یک اسپلیتر ۴×۱ باید هر کدام از شاخه های اسپلیتر ۲×۱ را به دو شاخه دیگر منشعب کرد و این به معنی نصف شدن دوباره توان سیگنال در این نقطه است . این کار ۳ دسیبل افت دیگر به شبکه تحمیل می کند که با ۳ دسیبل افت قبلی در مجموع ۶ دسیبل می شود . این فرایند به همین ترتیب ادامه پیدا می کند و هر تبدیل ۳ دسیبل افت اضافه می کند .

برای در نظر گرفتن دقیقتر افت اضافی (insertion loss)  حاصل از قرار دادن اسپلیتر در مسیر شبکه باید باید ۱ دسیبل دیگر به اعداد جدول فوق اضافه نمود ، زیرا هر اسپلیتر دست کم دو کانکتور نیز در ورودی و خروجی خود دارد. البته کیفیت تولید در بالا رفتن مقدار افت اضافی تاثیر بسزایی دارد که با کمک ابزار های اندازه گیری، قابل بررسی است .

لازم به ذکر است که بر خلاف آنچه که ممکن است انتظار داشته باشید، اسپلیتر تقریبا همان تلفات حاصل از تقسیم توان در حالت downstream را در جهت برعکس یعنی upstream  و حالت ترکیب سیگنال نیز به شبکه تحمیل می کند .

در یک شبکه FTTx بسته به توپولوژی شبکه ممکن است یک یا چند اسپلیتر به صورت آبشاری  وجود داشته باشد.

توصیه نامه ITU-T G.983 در حال حاضر نسبتهای تقسیم تا ۳۲ را امکان پذیر می کند، در حالی که توصیه نامه G.984 این نسبت را به ۶۴  افزایش داده است. صرف نظر از توپولوژی،در طراحی شبکه و استفاده از اسپلیتر باید به بودجه بندی افت مجاز توجه شود.

انواع روش های تولید اسپلیتر

اسپلیتر ها به دو روش مختلف تولید می شوند :

  1. Fused Biconic Taper : FBT
  2. Planar Lightwave Circuit : PLC

در تصویر زیر این دو روش قابل مشاهده است و در مقالات جداگانه ای به بررسی دقیق تر هر کدام از این روش ها خواهیم پرداخت .

اسپلیتر PLC
اسپلیتر PLC

 

اسپلیتر FBT
اسپلیتر FBT

 

فهرست مطالب آموزش FTTx

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *